2012 Scholarships and Award Recipients

SCHOLARSHIPS & AWARDS 2012

 

Recipient

   
Eloise Matzko Memorial Prize Maya Barreto
Jarmel Kizel Architects and Engineers, Inc. Endowed Scholarship Anton Mazyrko
Kenneth Colao Construction Management Award Trevor Nye
The Rosen Group Architecture / Design Scholarship Stephen Staronka
Stephen Braynock Memorial Scholarship Christine Berry
Colao Family Scholarship in International Design Studies Elvira Hoxha
The J. Frank Perantoni Endowed Scholarship Adam Morgan
Jerry’s Artist Outlet Annual Design Excellence Scholarship Danielle Esmaya
The Joseph Milanaik Memorial Endowed Scholarship Eli Meltzer
Arcnet Architects, Inc. Endowed Scholarship Alex Leonard
Nadasky Kopelson Architects Endowed Scholarship Adelina Koshar
Sonnenfeld and Trocchia Architecture Design Scholarship Alec Guimaraes
Travisano Scholarship in Design Eka Pramududitha
Zampolin Design Scholarship Brian Monieno
The School Of Art + Design Director’s Scholarship Nora Hamade (Interior design)
The School Of Art + Design Director’s Scholarship Rachel Corres (Digital Design)
Feitlowitz & Kosten Endowed Scholarship Olga R. Boldero
KSS Architects Endowed Scholarship Nicole C. Rego
The Littman Family Fellowship Erica Claustro
The Littman Family Fellowship Christine Berry
Litwack Summer Travel Scholarship Jacquelyn Haas
Litwack Summer Travel Scholarship Christine Berry
Parette Somjen Architects Endowed Scholarship Ursula Messyasz
Rba Group Scholarship For Architecture Brandon Warshofsky
Rothe Johnson Fantacone/Fletcher Thompson Scholarship Lara Saleh
Rothe Johnson Fantacone/Fletcher Thompson Scholarship Tyler Tourville
Donald J. Wallace Endowed Scholarship In Honor Of Elizabeth Del Tufo Alexander Castro
Donald J. Wallace Endowed Scholarship In Honor Of Elizabeth Del Tufo Kelly Fernandez
Donald J. Wallace Endowed Scholarship In Honor Of Elizabeth Del Tufo Jorge Cruz
India Travel Award Kevin Mcilmail
India Travel Award Shixa Patel
India Travel Award Sabriina Raia
India Travel Award Rafael De Carvalho
Siena Studio Award Hooman Khadem
   

SOA Excellence in Design Awards

 
   
First Year Undergraduate Excellence In Design Alex Cutrona
First Year Undergraduate Excellence In Design - Hon. Mention Alex Bradbury-wallad
First Year Undergraduate Excellence In Design - Hon. Mention Grace Dong
Second Year Undergraduate Excellence In Design Kevin Mcilmail
Second Year Undergraduate Excellence In Design - Hon. Mention Gabriel A. Canizo
Second Year Undergraduate Excellence In Design - Hon. Mention Sabrina Raia
Third Year Undergraduate Excellence In Design Sylvester Agyei
Third Year Undergraduate Excellence In Design - Hon. Mention Katherine Isidro
Third Year Undergraduate Excellence In Design - Hon. Mention Michael Signorile
Fourth Year Undergraduate Excellence In Design Stephen Polledri
Fourth Year Undergraduate Excellence In Design - Hon. Mention Rafael De Carvalho
Comprehensive Undergraduate Excellence In Design Victor Angulo
Comprehensive Undergraduate Excellence In Design Karen Cilento
Comprehensive Undergraduate Excellence In Design - Hon. Mention Tina Lee
AIA Henry Adams Undergraduate Medal James Piccone
AIA Henry Adams Undergraduate Certificate Victor Angulo
2012 School of Architecture Undergraduate Medal Alex Djuric
First Year Graduate Excellence in Design Tarek Al-Hariri
Second Year Graduate Excellence in Design Christine Berry
Second Year Graduate Excellence in Design - Hon. Mention Eli Meltzer
Comprehensive Graduate Excellence In Design Brian Parnagian
AIA Henry Adams Graduate Medal Trevor Lamb
AIA Henry Adams Graduate Certificate Laura Terrano
2012 School of Architecture Graduate Medal Sayumi Cortes Dalmaut
Master in Infrastructure Planning Excellence in Design Jason Kurzweil
Alpha Rho Chi Medal Ian Siegel

Art + Design Excellence in Design Awards

 
   
Foundation Year Excellence In Design Jonathan Martin (Digital Design)
Foundation Year Excellence In Design - Hon. Mention Katie Goswick (Industrial Design)
Foundation Year Excellence In Design - Hon. Mention Arielle Lesnoy (Industrial Design)
Second Year- Digital Designer Of Distinction Award Andres Henao
Third Year- Digital Designer Of Distinction Award Rachel Corres
Fourth Year- Digital Designer Of Distinction Award Daniel Palma
Second Year- Industrial Designer Of Distinction Award Catherine Leung
Third Year- Industrial Designer Of Distinction Award Tracy Wu
Fourth Year- Industrial Designer Of Distinction Award Samantha Tartaro
Second Year- Interior Designer Of Distinction Award Sandy Antoniou
Third Year- Interior Designer Of Distinction Award Peter Fritzky
Comprehensive Fourth Year- Interior Designer Of Distinction Award Adam Raiffe
2012 School of Art and Design Medal Mina Liba


Back to Scholarships and Awards

2011 Scholarships and Awards Recipients