2013 Scholarships and Award Recipients

SCHOLARSHIPS & AWARDS 2013

Recipient

   
Eloise Matzko Memorial Prize Lizza Medina
Jarmel Kizel Architects and Engineers, Inc. Endowed Scholarship Jonathan Van Ostenbridge
Kenneth Colao Construction Management Award Joseph Solfaro
The Rosen Group Architecture / Design Scholarship John Cassidy
Stephen Braynock Memorial Scholarship You Liu
Colao Family Scholarship in International Design Studies Nicole Rego
The J. Frank Perantoni Endowed Scholarship Elizabeth Opper
Jerry’s Artist Outlet Annual Design Excellence Scholarship Kate Horsfield
The Joseph Milanaik Memorial Endowed Scholarship Christopher Aluotto
Arcnet Architects, Inc. Endowed Scholarship Valeria Carroll
Nadasky Kopelson Architects Endowed Scholarship Sabrina Raia
Sonnenfeld and Trocchia Architecture Design Scholarship Michael Dasilva
Travisano Scholarship in Design Alfredo Silva
Zampolin Design Scholarship Rahid Cornejo
The School Of Art + Design Director’s Scholarship Kirstianne Mercado
R-Way Tool Design Scholarship Michael Kuhlman
Feitlowitz & Kosten Endowed Scholarship Sharon Goemaat
KSS Architects Endowed Scholarship Tony Giard
The Littman Family Fellowship Jessica Saniewski
Litwack Summer Travel Scholarship Stephen Martinez
Parette Somjen Architects Endowed Scholarship Angelika Los
Rba Group Scholarship For Architecture Olga Boldero
Rothe Johnson Fantacone/Fletcher Thompson Scholarship Nathanael Roberts
Donald J. Wallace Endowed Scholarship In Honor Of Elizabeth Del Tufo Nicholas Dingman
India Travel Award Grace Dong
India Travel Award Daniel Tivenan
India Travel Award Alexander Cutrona
India Travel Award Ella Alano
Diaz Architects Design Award Alex Guimaraes
Christopher Monsees Memorial Scholarship Vanessa Batista
Armand Berliner Mathematics Scholarship Mirjana Repic
Environetics Group Architects Design Scholarship Christina Roque
Kimberly Baldwin Hillier Endowed Honors Scholarship Ali H. Turin
Northeast Precast Design Scholarship Edward Perez
New Jersey School of Architecture Award Brendan Comfort
Masonry Contractors of New Jersey Scholarship Elvis Tapia
Masonry Contractors of New Jersey Scholarship Eka Pramududitha
   

SOA Excellence in Design Awards

 
First Year Undergraduate Excellence In Design Stephanie Tran
First Year Undergraduate Excellence In Design Anuoluwapo Akeredolu
Second Year Undergraduate Excellence In Desig Eric Bieber
Second Year Undergraduate Excellence In Design - Hon. Mention Elvis Tapia
Third Year Undergraduate Excellence In Design Shixa Patel
Third Year Undergraduate Excellence In Design - Hon. Mention Gabriel Canizo
Third Year Undergraduate Excellence In Design - Hon. Mention Albina Gode
Fourth Year Undergraduate Excellence In Design Aaron Krassowski
Fourth Year Undergraduate Excellence In Design - Hon. Mention John Cassidy
Comprehensive Undergraduate Excellence In Design Cory Fernandez
Comprehensive Undergraduate Excellence In Design Tina Lee
Comprehensive Undergraduate Excellence In Design - Hon. Mention Ana Pena
AIA Henry Adams Undergraduate Medal Elvira Hoxha
AIA Henry Adams Undergraduate Certificate Cory Fernandez
2013 School of Architecture Undergraduate Medal Alexander Leonard
First Year Graduate Excellence in Design Michael Filomeno
First Year Graduate Excellence in Design - Hon. Mention Taryn Wefer
Second Year Graduate Excellence in Design Christopher Aluotto
Second Year Graduate Excellence in Design - Hon. Mention Nana Biney
Comprehensive Graduate Excellence In Design Eli Meltzer
Comprehensive Graduate Excellence In Design Jacquelyn Haas
Comprehensive Graduate Excellence In Design Dong Bang
AIA Henry Adams Graduate Medal Christine Berry
AIA Henry Adams Graduate Certificate Erica Claustro
2013 School of Architecture Graduate Medal Erica Claustro
Master in Infrastructure Planning Excellence in Design James Giresi
Alpha Rho Chi Medal Rafael De Carvalho
   

Art + Design Excellence in Design Awards

 
   
Foundation Year Excellence In Design Malorie Pangilinan
Foundation Year Excellence In Design - Hon. Mention Marta Brulinski
Foundation Year Excellence In Design - Hon. Mention Maria Romo
Second Year- Digital Designer Of Distinction Award Brian Gunning
Third Year- Digital Designer Of Distinction Award Andres Henao
Fourth Year- Digital Designer Of Distinction Award Breana Mallamaci
2013 School of Art + Design Awards For Academic Merit - Digital Designer Breana Mallamaci
Second Year- Industrial Designer Of Distinction Award Eric Booth
Third Year- Industrial Designer Of Distinction Award Roxanna Munoz
Fourth Year- Industrial Designer Of Distinction Award Kristen Ciandella
2013 School of Art + Design Awards For Academic Merit - Industrial Designer Kristen Ciandella
2013 School of Art + Design Awards For Academic Merit - Industrial Designer Tracy Wu
Second Year- Interior Designer Of Distinction Award Katarzyna Cyrulik
Third Year- Interior Designer Of Distinction Award Hsin Ting Hsieh
Comprehensive Fourth Year- Interior Designer Of Distinction Award Peter Fritzky
2013 School of Art + Design Awards For Academic Merit - Interior Designer Peter Fritzky
2013 School of Art and Design Medal Rachel Corres

Back to Scholarships and Awards

2012 Scholarships and Awards Recipients