2011 Scholarships and Award Recipients

 

SCHOLARSHIPS & AWARDS 2011

Recipient

   
Elly Matzko Memorial Prize Vicki Tran
Jarmel Kizel Architects and Engineers, Inc. Endowed Scholarship John Gann
Kenneth Colao Construction Management Award Kamilyn Longmore
The Rosen Group Architecture / Design Scholarship Ian Siegel
Stephen Braynock Memorial Scholarship Trevor Lamb
Colao Family Scholarship in International Design Studies Brian Parnagian
The J. Frank Perantoni Endowed Scholarship Elvira Hoxha
Jerry’s Artist Outlet Annual Design Excellence Scholarship Tatiana Duarte
Jose Carballo Architecture Annual Scholarship Gabe Canizo
Jose Carballo Architecture Annual Scholarship Monali Patel
The Joseph Milanaik Memorial Endowed Scholarship Bala Subramanian
K. Deepak Kapoor Design Scholarship Kristen Ciandella
Nadasky Kopelson Architects Endowed Scholarship Jordan Tait
Sonnenfeld and Trocchia Architecture Design Scholarship Gregory Warren
Travisano Scholarship in Design Arlenis Cepeda
Travisano Scholarship in Design Arthur Silva
Zampolin Design Scholarship Trevor Nye
Zampolin Design Scholarship Alexander Konczal
ARCNET Architects, Inc. Endowed Scholarship Amhed Emara
The School Of Art + Design Director’s Scholarship Darshan Patel
Feitlowitz & Kosten Endowed Scholarship Mark Rusinski
KSS Architects Endowed Scholarship Anna Abrashina
The Littman Family Fellowship Laura Terrano
The Littman Family Fellowship Erica Claustro
Litwack Summer Travel Scholarship Trevor Lamb
Litwack Summer Travel Scholarship Kevin Evanko
Masonry Contractors of New Jersey Award Michael Kuhlman
Masonry Contractors of New Jersey Award Aaron Krassowski
Parette Somjen Architects Endowed Scholarship John Cassidy
RBA Group Scholarship for Architecture Alex Leonard
Rothe Johnson Fantacone/Fletcher Thompson Scholarship Rafael De Carvalho
Rothe Johnson Fantacone/Fletcher Thompson Scholarship Tiffany Wang
   

SOA Excellence in Design Awards

 
First Year Undergraduate Excellence in Design Gabe Canizo
First Year Undergraduate Excellence in Design Monali Patel
Second Year Undergraduate Excellence in Design Adam Morgan
Second Year Undergraduate Excellence in Design Ivan Enriquez
Second Year Undergraduate Excellence in Design - Hon. Mention Elizabeth Opper
Third Year Undergraduate Excellence in Design Cory Fernandez
Third Year Undergraduate Excellence in Design - Hon. Mention Rosa Gamarra
Third Year Undergraduate Excellence in Design - Hon. Mention Rob Sutherland
Free Option Undergraduate Excellence in Design Jay Piccone
Free Option Undergraduate Excellence in Design - Hon. Mention Brian Darling
Comprehensive Undergraduate Excellence in Design Alberto Sols
Comprehensive Undergraduate Excellence in Design David Bacolo
Comprehensive Undergraduate Excellence in Design - Hon. Mention Elizabeth Burke
Comprehensive Undergraduate Excellence in Design - Hon. Mention Alex Djuric
Comprehensive Undergraduate Excellence in Design - Hon. Mention Sam Figman
Comprehensive Undergraduate Excellence in Design - Hon. Mention Caia Moretti
Comprehensive Undergraduate Excellence in Design - Hon. Mention Matt Vogt
First Year Graduate Excellence in Design Balasuresh Balasubramaniam
First Year Graduate Excellence in Design - Hon. Mention Erica Claustro
Second Year Graduate Excellence in Design Travis Pummer
Second Year Graduate Excellence in Design - Hon. Mention Brian Parnagian
Comprehensive Graduate Excellence in Design Jill Debari
Comprehensive Graduate Excellence in Design Josh Hannum
Comprehensive Graduate Excellence in Design - Hon. Mention Jennifer Mortensen
Comprehensive Graduate Excellence in Design - Hon. Mention Ilkay Standard
MIP Excellence in Design Gregory Bassiely
MIP Excellence in Design Cynthia Montalvan
   

A+D Excellence in Design Awards

 
Foundation Year Excellence in Design Martin Flores
Foundation Year Excellence in Design - Hon. Mention Catherine Leung
Second Year Excellence in Design - Digital Design Rachel Corres
Third Year Excellence in Design - Digital Design Dan Palma
Second Year Excellence in Design - Industrial Design Jeff Groves
Third Year Excellence in Design - Industrial Design Sara Jane Rin
Fourth Year Excellence in Design - Industrial Design Gary Einloth
Second Year Excellence in Design - Interior Design Nora Hamade
Third Year Excellence in Design - Interior Design Mina Liba

Back to Scholarships and Awards

2010 Scholarships and Awards Recipients